İçerideki Duygular

FOTOĞRAF DETAYLARI
Fotoğrafçı:
 Üzüm Derin Solak
Çekildiği Yer: İstanbul
Çekildiği Tarih: 2022
Edisyon: 21 Adet, Sanatçı İmzalı
Fotoğrafın Hikayesi: İlk solo sergimi tasarlarken çektiğim yazmalı fotoğraflardan biri, Queer kimlik deneyimlerinin yaşadıkları coğrafyalardaki kök kültürleri ve aidiyet duygularının görünmeyen taraflarını ifade etmek istediğim, yine bu coğrafyaya özgü bir kadın bir aksesuarı olan el işçiliği yazmayı kullanarak  kimliklerin tarihi ortaklıkları, ortak geçmişleri ve güncel hallerini buluşturmaya çalıştığım portreler üretmeye çalıştım. Queer feminist ve trans deneyime sahip bir kadın arkadaşımın fotoğrafımda bana eşlik ettiği inner feelings ”İçerideki Duygular” serisinden bir portre. Bir akşam gecesi maçka parkında gerçekleştirmiştik, çünkü bu fotoğraf o an içime doğmuştu.

BASKI DETAYLARI
Boyut: 36×24 cm. 
Kağıt: Hahnemühle Matt Fibre 200 gr.
Özellikler : Soğuk Kaşe & Orijinallik Sertifikası

ÇERÇEVE FİYATA DAHİL DEĞİLDİR!

TESLİMAT SÜRESİ 15 İŞ GÜNÜDÜR

Üzüm Derin Solak

İstanbul’da yaşıyorum. Kırk bir yaşındayım. Yaklaşık on dört yıldır beyoğlu eğlence sektöründe Queer merkezli̇ alanlar inşa ederek geçirdiğim işletme hayatıma karantina süreciyle beraber ara vermek zorunda kaldiğım karantina döneminde tutkum olan fotoğraf serüveni̇mi̇ yaratmaya başladım. Karantinada İstanbul sokak fotoğraflarıyla başladığım bu yolculukta derinleşerek bir keşfe dönüşen fotoğraf deneyimimi yine queer alan ve toplulukların eğlence, dayanışma ve varolma hallerini gözlemleyerek portreler üretmeye çalışırken bu üç yıllık süre zarfında çok sayıda feminist eylemleri çekerek, dönemin sosyo politik, kültürel ve ekonomik tüm akış hallerini yansıtmaya çalışarak bir arşiv oluşturmaya başladım. Queer bir özne, bir trans kadın olarak objektifimi yine queer fem bir göz ve deneyimle ve politik bir hafızayla benim de yıllardır İçİnde olduğum 20 yılı aşan Taksim-Beyoğlu merkezli tüm ilişkilerimin içinden geçerek otobiyografik bir anlatımla fotoğraflar üretiyorum. İlgi ve talep üzerine ilk kişisel sergimi 18 Haziran 2022 yılında 20 siyah beyaz arşivimden derlediğim portrelerden oluşan fotoğraflarımla Galata’da bir antikacı dükkanı olan Vacilando İstanbul’da yoğun bi̇r katılımla gerçekleştirdim.  Çektiğim fotoğraflar ve biyografim çeşitli platformlarda yayınlandı. 

2023 Haziran ayında bir sanat kolektifinin karma sergisinde yer alacağım gibi haricen ikinci solo sergimi bu sene içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyorum.