1. Sayı “İZOLE YAŞAMLAR”
16136
page-template-default,page,page-id-16136,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-5

Dergi açılmazsa, lütfen sayfayı yenileyin.


İNDİR

“İZOLE YAŞAMLAR”

Merhaba Sevgili Fotoğraf severler,
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sırasında internet üzerinden İlker Şimşekcan öncülüğünde bir araya gelen fotoğraf severler tarafından kurulan Aralık Mag dergimizin ilk sayısı ile karşınızdayız.
Derginin oluşum süreci, yaratım aşaması ve fotoğraf severle buluşturma ve hep birlikte üretme fikri hepimiz için güzel bir heyecanı içinde barındırıyor.

Coronavirüs nedeniyle hayatın artan sosyal mesafeler içinde ve mümkün ölçüde izole olarak virüs önlemleri çerçevesinde yaşan-dığı bu süreçte, fotoğraf çekmeyi seven, fotoğraf sanatı ilgilisi amatör ve profesyoneller için yaratım alanı da birçok noktada kısıtlanmış oldu.
Öte yandan pandeminin getirdiği bu ortam, hepimizde farklı konularda yeni düşünsel ve deneyim alanlarına yönelmemiz için bir fırsat da oluşturdu. Mevcut alanlarımızda nasıl daha farklı fotoğraflar oluşturabileceğimizi düşünmeye başladık. Yeniden eskisi gibi fotoğraf çekmeyi özlemişken, bir yandan bulunduğumuz şartlarda ve mekanlarda yeni görme biçimleri keşfetmeye başladık. Birçok konuda deneyim ve paylaşımların dijitalleşme sürecinin hızlanması da dijital bir mecrada buluşma fikrimizi destekledi.
Fotoğraf severler olarak bu alana dair yeni ifade biçimleri keşfetmeye ve #izoleyasamlar hashtag’i ile sizlerin de katkısıyla hep birlikte bu sürece hangi noktalardan baktığımızı, kameralarımızı nerelere çevirdiğimizi görmek ve belge halinde tarihe not etmek istedik.
Hepimizin geleceğe dair, neyi nasıl daha farklı yapabileceğimizi daha fazla düşündüğü bu dönemde fotoğrafçılık alanında paralelde yeni bir ifade yolu ile tekrar buluştuk. Ve bizce zaman içinde bu, bize gelecekteki fotoğrafa ait yolculuğumuzda yaratıcı başka planlar oluşturabilmemiz için bir motivasyon kaynağı olacak.
Dergimizde fotoğrafçılıkla ilgili, fotoğrafı besleyen ve buna dair ilham oluşturabilecek içeriklere yer verdik.
Ünlü Amerikalı fotoğrafçı Dorothea Lange ele almayı seçtiğimiz belgesel fotoğrafçı oldu.
1930’larda Amerika’da başlayan Büyük Buhran  dönemini, dönemin ekonomik ve toplumsal etkilerini başarıyla yansıtan ünlü fotoğrafçıya bu sayıda yer vermemizin nedeni, bi açıdan da içinde olduğumuz  pandemi dönemi ve yarattığı global düzeydeki ekonomik sonuçlarının Büyük Buhran dönemi ile karşılaştırılması ve bu yönüyle paralellik göstermesidir.
Ayrıca değerli fotoğrafçı Turgut Coşkun da foto röportajı ile ilk sayımızda yer alıyor, kendisine ilham verici röportajı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Bu zorlu sürecin kısa sürede bitip yeniden özlediklerimize, doyasıya fotoğraf çektiğimiz ve fotoğraf için bir araya geldiğimiz günlere keyifle kavuşmayı diliyoruz.