You are currently viewing Kira’nın Gizli Bahçesi

Kira’nın Gizli Bahçesi

Kira Krász, 2020-2022 yıllarında LensCulture ve Hangar gibi fotoğraf camiasının yakından tanıdığı prestijli kurumlarda farklı projelerini sergilemeye hak kazanmış genç bir fotoğrafçı ve sanatçıdır. Kira’nın çalışmaları, anlam ve teknik bakımdan çok katmanlı bir yapıya sahip olduğu gibi estetik açıdan izleyiciye sade ve şiirsel bir deneyim kazandırıyor. 

Ben Kira’nın işlerini ilk defa Hangar’da pandemi ile ilgili gerçekleşen İçerideki Dünya” (The World Within) sergisinde gördüm. “Sığmak için birbirini karelemek” (Squaring Each Other to Fit) isimli tetris oyunundan ilham alan çalışması; fotoğraf, performans, kolaj gibi farklı teknikler içeriyordu ve insanın aklında yer ediyordu. Çalışma, pandemi zamanında üç kişiyle küçük bir eve sıkıştıklarında erkek arkadaşının tetrisiyle beraber zaman geçirmelerinden ilham alıyor. Kira bu durumu tetris oyununa benzetmesiyle projeye başlıyor. Hangar’da sergilenen bu çalışma, gündelik hayatındaki sıkışıklığı fotoğraf ve kolaj ile eğlenceli ve estetik bir dille dışa vuruyor.

Composite - Self extensions while dreaming
Composite - Ladder of Legs

Bu çıkışının ardından…

Bu çıkışının ardından temelinde benzer ancak estetik açıdan yeni bir anlatım arayışına girdiğini görüyoruz. Bunun bir sebebi de küçük evden çıkıp Macaristan’da ağaçların arasında bir eve yerleşmesi olmuş. Bir sene sonra yeniden Hangar’ın Ağaçların Gölgesinde” (In The Shadow of The Trees) isimli çağrısında yeni evinde yaptığı çalışmaları sergileme hakkı kazanıyor. “Yaşayan Bir Ev Hissi” (A Living Sense of Home) adlı çalışmasında, sahaflarda eski kitaplardan kestiği resimlerle gözüne çarpan heykel biçimli ağaçları birleştiren kolajlar yapıyor ve tarihle şimdi arasında sakin bir bağ kuruyor. Mekan olarak ağacı yeniden düşünmemizi sağlayan bu görüntüler, ağaçları evimizin bir parçası olarak düşünmemizi hatta masalsı bir dünyaya adım atmamızı sağlıyor.

The high vaults will be filled with hooting

Macaristan’da doğup büyüyen Kira, Brighton’da fotoğraf bölümünü özel bir dereceyle bitiyor ve “zamansızlık” çerçevesinde düşünerek işler üretiyor. Eski kitaplar, baskı teknikleri, dokular ve tüm bunlar arasındaki geçirgenlik ile ilgileniyor.

Repepepepepetitive motions II

Kira’nın işlerinde eski kitaplara ve unutulmuş olana verilen bu yeni bir hayat, günümüzde sanatta dönüştürmenin önemini hatırlatıyor. Farklı materyallerle anlatım teknikleri üzerinde çalışmanın yanı sıra hayat, doğa ve mimari arasındaki ilişkiyi ve aralarındaki bağları aramayı seven Kira, daha önceleri sadece fotoğraf çektiğini söylüyor.  

Ama sonra fotoğrafın kavramsal boyutuyla tanıştım. Artık bir düşünceyi nasıl aktarabilirim diye sormaya başladım. Bu soru sonra teknik bir mücadeleye dönüştü, ardından görsel bir mücadele ve estetik bir mücadele…”  

Sahiden de Kira’nın tek bir projesinin içinde bir ağ, bir dokuma olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca projelerin de kendileri arasında bir ağ ördüğünü, iletişim kurduğunu da söylemek mümkün. Bu anlamda kendiliğinden, bütünleşik bir biçimde doğadan ve kendi doğasından ilham alan haliyle tamamlanmışlık olduğunu söyleyebiliriz. Genç bir fotoğrafçı ve sanatçı için özel bir konum yakalayan Kira Krász’ın çalışmalarını takip etmenizi öneririm. 

Bengi Lostar

Bengi Lostar

1980 Ankara doğumludur. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra İFSAK’ta Temel Fotoğraf Eğitimi ve Siyah Beyaz Baskı dersleri aldı ve bu dönemde yoğun bir şekilde fotoğraf ve sinema ile ilgilendi. 2005 yılında Vancouver Film Okulunda görsel sanat ve tasarımı alanında eğitim aldığı dönemde kısa film çalışmaları yaptı ve zamanla fotoğraf ve illüstrasyona yöneldi. Kültür ve Turizm Bakanlığında çalıştığı dönemde kültür ve sanat projeleri tasarladı, değerlendirdi ve yönetti. Bonn’da AB Çalışmaları yüksek lisansı yaptı ve kültürlerarası diyalog konusunda tez yazdı. Sergi küratörlüğü konusunda da deneyimi olan Bengi Lostar, fotoğraf ve illüstrasyon çalışmalarına halen devam ediyor. Kültür, sanat, eğitim projeleri üretiyor ve gerçekleştiriyor. Fotoğraf alanında sokak fotoğraflarının yanında gündelik hayat ile kavramsal konuları irdeleyen çalışmalara yönelmiştir. Ankara, İstanbul ve Belçika’da sergilere katılmıştır. İllüstrasyonda ise özellikle kağıt üzerine yaptığı teknik denemeleri kavramsal konularla birleştirme arayışındadır. Sanat çalışmalarına ve projelerine Belçika, Fransa ve Türkiye’de devam etmektedir.