2. Sayı “TOTEM VE TABU”
16148
page-template-default,page,page-id-16148,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-5

Dergi açılmazsa, lütfen sayfayı yenileyin.


İNDİR

İZOLE YAŞAMLAR

Merhaba değerli Aralık mag okuyucuları,

İlk sayı heyecanımızı sürdürdüğümüz ikinci sayımızda da dopdolu bir içerik hazırlamayı amaçladık.   Aramıza iki yeni yazarımızı da katarak yeni sayımızda daha fazla içerik ile yeniden buluşuyoruz. 

Devam eden pandemi koşullarının hem ülkemizde hem dünyada yarattığı çeşitli zorlukları yaşadığımız bir yaz mevsimi yaşıyoruz. Öte yandan son dönemde artan kadın cinayetleri, kadına ve hayvanlara karşı olan şiddet haberleri bizi hayli üzdü. 

Fotoğraf açısından daha bol ışıklı saatlere sahip olduğumuz bu mevsimde bir yandan sanat aktivitelerin bir kısmının açık havada belli bir sosyal mesafe dahilinde gerçekleştiriliyor olması ise motivasyon verici. Bazı kapalı sinema salonları da hijyen, sosyal mesafe, havalandırma gibi birçok önlemle gösterimlerine çok yakın bir zamanda başladığını duyurdu. Ancak yine de devam eden sağlık koşullarından dolayı risk barındıran birçok etkinlik ise gerçekleşemiyor.  Özellikle bu dönemin zorluğu karşısında özveriyle çalışmalarını sürdüren başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm meslek gruplarına bu vesileyle de teşekkür etmiş olalım. Umuyoruz ki kısa sürede daha normal günlere kavuşuruz.

Bu sayımızda fotoğraf alanında sıra dışı işlere imza atan değerli fotoğrafçı Cem Turgay ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bize vermiş olduğu destek için teşekkür ediyoruz.

Freud’un yaklaşımından esinlendiğimiz ve temamızda seçtiğimiz “Totem ve Tabu” ile toplumsal veya kişisel bazda totem ve tabu kavramını fotoğraf katmanında irdelemek istedik.

Kapak fotoğrafının sahibi Eikoh Hosoe ise, deneysel ve sürreal işleri ile bu sayımızda incelemeye aldığımız Japon fotoğrafçı.

Gezi rotasında arkeoloji ve tarih meraklısı olan fotoğraf severlerin özellikle ilgisini çekeceğini düşündüğümüz İstanbul içerisinde bir rotaya, Eski Hipodrom’a yer verdik.

Yeniden fotoğraf başlığı altında toplandığımız bu sayımızda tüm fotoğrafa gönül verenlerin 2020 Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü kutluyoruz.

“Yaşam size verilmiş boş bir film her karesini mükemmel bir şekilde doldurmaya çalışın” Ara Güler

Keyifli okumalar dileriz.