You are currently viewing Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafı finalistleri belli oldu

Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafı finalistleri belli oldu

Her yıl düzenlenen “Vahşi Yaşam Fotoğrafı” yarışmasının kazananı 7 Şubat 2024’te açıklanacak.

Fotoğraf: Nima Sarikhani

2023 Yılının Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı olmak için yarışacak 25 fotoğraf bu hafta başında Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından belirlendi. 

Muhteşem vahşi yaşam portreleri arasında; Norveç’in Svalbard takımadası açıklarındaki bir buzdağında uyuyan bir kutup ayısının görüntüsü ve Kenya’nın Maasai Mara bölgesinde bir aslan sürüsünden beş yavrusundan birine bakım yapan iki dişi aslanın fotoğrafı bulunmaktadır.

Diğer dikkat çeken kareler arasında, Antarktika’nın Atka Körfezi’nde sosyalleşen bir grup penguen ve gökyüzünde dev bir kuş şeklini alan bir grup şahin fotoğrafı yer alıyor.

Fotoğraf: Mark Boyd

Jüriler, 95 ülkeden gönderilen 49,957 başvurudan seçilen 25 görüntüyü titizlikle belirledi.

En iyi fotoğraf için 31 Ocak 2024 tarihine kadar çevrimiçi olarak oy kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Stefan Christmann

Kazanan fotoğraflar 7 Şubat 2024 tarihinde duyurulacak. Bu seçki, çevrimiçi olarak sergilenecek ve aynı zamanda Doğa Tarihi Müzesi’nde gerçekleşecek olan kişisel sergide de izleyicilerle buluşacak.

Fotoğraf: Daniel Dencescu

2022 Yılının Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödülleri Halk Oylaması Ödülünün sahibi Sascha Fonseca’nın “Karakış Leoparı’nın Dünyası” adlı eseri oldu ve olağanüstü 60,466 oy alarak yarışmayı kazandı.

Fotoğraf: Sascha Fonseca

Görüntü, Hindistan Himalayaları’ndaki karlı bir dağda renkli gökyüzüne bakan nadir ve kaçak bir kar leoparı içeriyordu. Fonseca, çekimi yakalamak için üç yıl boyunca kuytuda, bir kamera tuzak kurduğunu belirtti.

Alman fotoğrafçı, önceki bir açıklamada şunları söyledi: “Bu yılın Halk Oylaması Ödülü’nün kazananı olmaktan inanılmaz gurur duyuyorum ve bunun gerçekleşmesini sağlayan tüm dünya çapındaki destekçilere teşekkür ediyorum. Fotoğraf, insanları vahşi yaşamla bağlantı kurmaya teşvik edebilir ve onları görünmeyen doğal dünyanın güzelliğini takdir etmeye yönlendirebilir.”

Fonseca, “Vahşi yaşamın daha derin bir anlayışının, umarım aktif destek ve koruma için daha büyük bir halk ilgisi ile sonuçlanacak derin bir ilgiye yol açtığına inanıyorum” diye ekledi.

Kaynak: people.com

İlker Şimşekcan

1983 Ankara doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat (Örgün) mezunudur. Lise yıllarından bu yana fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Prof. Dr. Simber Atay tarafından verilen; “Belgesel Fotoğrafçılık” ve “Fotoğraf Proje Uygulama” dersleri ile birlikte, belgesel fotoğrafçılık alanında ilk temellerini atmıştır. 2014 yılında kurduğu “Pubblica Tasarım” isimli reklam ajansında, ajans başkanlığının yanı sıra, reklam ve tanıtım fotoğrafları da çekmektedir. Ayrıca 2020 yılında sosyal medyadan açık çağrı yaparak kurulmasına öncü olduğu; “Aralık Mag Fotoğraf Dergisi” nin, Genel Yayın Yönetmenliği görevini halen sürdürmektedir. İlker Şimşekcan; yurt içi ve yurt dışında özel projeler için fotoğraf üretmekte, sokağı anlatmaya ve içinde yaşadığı dönemi belgelemeye devam etmektedir.