You are currently viewing Alberto Korda

Alberto Korda

1929 yılında Havana’da doğmuştur. Fotoğrafçılığa başlamadan önce birçok işte çalışmıştır. Fotoğrafa başlama sebebini ise “Kız Tavlamak” olduğunu söyleyen Korda, ilk evliliğini Kübalı model Natalia Menendez ile yapmıştır.

Gerçek adı Alberto Diaz Gutierrez olan Korda, Küba Devrimi’nden önce moda fotoğrafçılığı yapmıştır. Standardı yüksek bir hayat sürdürürken devrim birliklerine katılmıştır. Bu süreçte fotoğraf makinesini yanından hiç ayırmadan tıpkı bir tüfek gibi taşımıştır. Devrim sonrasında lüks evini ve fotoğraf stüdyosunu kaybetmiştir. Küba Devrimi ona onur kazandırdığı için, kaybettiklerinden dolayı kesinlikle bir üzüntü duymadığını açıklamıştır.

Alberto Korda dünyada bir kare fotoğrafı en çok kullanılan fotoğrafçıdır. Bu fotoğraf; 6 Mayıs 1960 tarihinde bir anma töreni esnasında çektiği ironik Che Guevera portresidir. Kendisi bu fotoğrafın yayın haklarını tek bir kuruş bile almadan, yayıncı olan İtalyan bir arkadaşına vermiştir. Bir araştırma enstitüsünün sonuçlarına göre bu fotoğraf, dünyada telif hakkına aldırmadan en çok kullanılan fotoğraf olmuştur.

2000 yılında bir alkol firmasına dava açmıştır. Bu fotoğrafın kullanımı ile ilgili şöyle demiştir:

“Che Guevera’nın uğruna öldüğü görüşleri destekleyen biri olarak, bu fotoğrafın onun anısını yaşatmaya ve dünyadaki sosyal adaleti sağlamaya çalışanların kullanmasına karşı değilim, fakat alkol gibi ticari nesnelerin reklamını yapmak için Che’nin şöhretini kullananların kategorik olarak karşısındayım.” Dava sonucunda kazandığı 50.000$’ı Küba sağlık sistemine bağışlamıştır ve “eğer Che yaşasaydı, o da aynısını yapardı” demiştir.

Devrimden sonra 10 yıl boyunca Fiden Castro’nun kişisel fotoğrafçılığını yapmıştır.

Küba Devrimi’ni yaşatmak için Avrupa’da düzenlenen etkinliklerden birinde hazırlandığı sırada, 25 Mayıs 2001 tarihinde Paris’te kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.

İlker ŞİMŞEKCAN

İletişim: [email protected]

İlker Şimşekcan

1983 Ankara doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat (Örgün) mezunudur. Lise yıllarından bu yana fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Prof. Dr. Simber Atay tarafından verilen; “Belgesel Fotoğrafçılık” ve “Fotoğraf Proje Uygulama” dersleri ile birlikte, belgesel fotoğrafçılık alanında ilk temellerini atmıştır. 2014 yılında kurduğu “Pubblica Tasarım” isimli reklam ajansında, ajans başkanlığının yanı sıra, reklam ve tanıtım fotoğrafları da çekmektedir. Ayrıca 2020 yılında sosyal medyadan açık çağrı yaparak kurulmasına öncü olduğu; “Aralık Mag Fotoğraf Dergisi” nin, Genel Yayın Yönetmenliği görevini halen sürdürmektedir. İlker Şimşekcan; yurt içi ve yurt dışında özel projeler için fotoğraf üretmekte, sokağı anlatmaya ve içinde yaşadığı dönemi belgelemeye devam etmektedir.