You are currently viewing August Sander ve Halk Tipolojisi
Tuana Seda Hürmen, 2021

August Sander ve Halk Tipolojisi

Merhaba çok sevgili Aralık Mag. takipçileri,

Son zamanlarda sosyal medyada karşıma fazlaca İstanbul’da çekilen sokak fotoğrafları çıkmaya başladı. Bunun nedeni algoritma mıdır yoksa popülaritesinin artmasından mıdır bilemiyorum, ancak bu fotoğraflar karşıma çıktıkça İstanbul’da çekilen sokak fotoğraflarının birçoğunda belirli bir insan tipolojisi olduğu kanısına vardım. Bu insan tipolojileri bazen İstiklal’ de gezen “egzotik” görünüşlü turistler olarak veyahut tıpkı Deniz Sabuncu’nun objektifinden göründüğü gibi Eminönü’ndeki dayılar olarak karşıma çıktı.

Bu genellemeyle birlikte aslında bu fotoğrafların dönemini yansıtan belgeler olarak da kullanılabileceğini hatırladım. Nisan ayında Pera Müzesi’nde yer alan “Zamane İstanbulları” sergisinde ne gördüysem hepsi gerçekti ve hem tarihi hem de sosyal bir bellek oluşturmamızı sağlıyorlardı.

Ci Demi, Her Şeyin Kötü Gittiğine Dair Emareler, 2016-2022 (Zamane İstanbulları sergisinden)

Almanya'dan sevgilerle

Bu düşünce sarmalında tarih içinde fotoğrafta tipolojiyle uğraşan kimler var diye araştırmaya başladım. Yirminci yüzyılın başında toplumu oldukça ayrışmış ve sosyal sınıfların arasındaki farkların açılmış olduğu bir ülke olarak aklıma Almanya geldi, tipolojik fotoğraflar çıkacaksa tam olarak bu dönemde çıkmaya hazırdı.

Dönemin Weimar Cumhuriyeti’ndeki belirli grupları ve bu belirli grupların oluşturduğu tipolojiyi fark eden August Sander, 1911 yılında “People of the 20th Century” (Yirminci Yüzyılda İnsan) adlı projesiyle bu grupları fotoğraflama ve belgeleme kararı aldı. Bu projesinde toplamda yedi bölüm vardı ve bunlar kadından çiftçiye, sanatçıdan “ötekiler”e kadar gidiyordu.

Sander’ın daha sonradan Nazi Almanyası’nda yayımladığı “Face of Our Time” (Zamanımızın Yüzü) isimli projesi, Naziler tarafından ideolojiye ters düştüğü için çıktığı 1929 yılında yasaklandı ve 1936 yılında fotoğraf plakalarının çoğu imha edildi. Oysaki Sander’ın projesi, dönemin Alman halkının yansımasından başka hiçbir şey değildi.

August Sander, Washerwoman, 1930
August Sander, Explosion Victim, 1930
August Sander, Red Front Demonstration, 1927
August Sander, Bricklayer, 1928
August Sander, Three Generations in Fairground Caravan, 1926-1932

Zamanın aynasını kırmak mümkün mü?

“If we can create portraits of subjects that are true, we thereby in effect create a mirror of the times.” 

(Öznelerin gerçek portrelerini yaratabilirsek, aslında zamanın bir aynasını yaratmış oluruz.)

August Sander

Eğer Sander’ın dediği doğruysa ve İstanbul fotoğraflarındaki öznelerin gerçek portresi oto-oryantalizm ve aşırı muhafazakarlık etkisinde kalan dayılarsa, dönemin aynası da onlar.

Bu kısa yazımda sizlere az da olsa tipoloji fotoğrafından, August Sander’dan ve İstanbul sokak fotoğrafçılığından bahsettiğim için mutluluk duyuyorum. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ediyor, güzel bir gün diliyor ve aşağıya kullandığım kaynakları bırakıyorum:

https://www.moma.org/artists/5145

https://md20jh.augustsander.org

Tuana Seda Hürmen

2001 Maltepe doğumlu olan Tuana Seda Hürmen, Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisidir. Çocukluğunda babası Murat Hürmen sayesinde ilgilenmeye başladığı fotoğrafçılığa 2020 yılından beridir aktif olarak devam etmektedir. Aralık Mag ailesiyle, kurulduğu dönemde çıkan Aralık Mag Fotoğraf Dergisi’ne eleştiri yazıları yazarak tanışmıştır. Sonrasında Aralık Blog’un ekibine dahil olmuştur ve Aralık 2021’den itibaren Aralık Blog’un editörlüğünü yapmaktadır. Erasmus değişim programıyla Liège Üniversitesi’ne gidip orada aldığı “Histoire de la photographie et du photojournalisme” dersiyle fotoğraf tarihine olan ilgisini, Celil Sadık’ın online atölyeleri ile de sanat tarihine olan ilgisini pekiştirmiştir. Son zamanlarda çoğunlukla analog filmlerin renkleriyle ilgilenerek portre çalışmalarına ve amatör sokak fotoğrafçılığına devam etmektedir.