You are currently viewing Sinemasal Fotoğraf

Sinemasal Fotoğraf

Sinematografi ve Fotoğraf birçok açıdan birbirleriyle yakından ilgilidirler.

Sinematografi kelime anlamı ile Yunanca kine/hareket ve graphos/yazı kelimelerinden gelmektedir. Fotoğraf ise photo/ışık ile graph/iz kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Film çekimlerinde hareketli çekim yapılması bazı değişkenlikler getirmektedir. Işık her bir mesafede farklı ölçüm değerleri vermektedir. Fotoğrafta ise daha lokal ve sabit kalınabildiği için ışık değerleride sabit olabilmektedir.

Sinemasal yazı dizimizde; dizi ve filmlerden örneklerle sinemanın, fotoğraf ile olan ilişki biçimini ele alacağız.
Başlangıçta sadece birer kayıt işlevi gören kameraların değişen süreçlerde sanatsal işlev kazanımları, birbirleri ile olan ilişkilerini film ve dizilerde atmosfer kullanımı, kadraj ve renk kullanımı gibi değerler üzerinden işleyeceğiz.

Daha iyi fotoğraflar çekmek için görsel hafızamızı, film ve dizi izleyerek geliştirmemiz gerektiğini düşünen biri olarak imge dünyamızı çevresel faktörler ve fotoğraf izleyerek geliştirebileceğimiz gibi sanatın bir çok alanından da faydalanmamız mecburidir. Kitap okumak, film, dizi ve belgesel izlemek hatta sanat tarihi öğrenmek görme biçimlerimizi geliştirecektir.

Sinemasal; sinema ile ilgili tüm terim ve ifadeleri kapsayan bir sözcüktür. Sinemasal fotoğraf ve film örnekleri üzerinden fotoğraf ve atmosfer kullanımına değinecek olursak atmosfer kullanımını dediğimizde imgemizde oluşan örnekler sisli puslu karanlık ortam ve karanlık kulanımı gibi unsurlar gelmektedir. İzleyiciyi büyülü bir ortama, masal dünyasına götüren kare ve kadrajlar izleyicide ayrı bir tat bırakmaktadır.

Sinemasal fotoğrafın en iyi örneklerinden biri “@henrifilm” kullanıcı adı ile Henri Prestes’tir. Çalışmaları çoğunlukla bir film sahnesi izlenimini veren uzak plan, sisli ve soft renklerin hakim olduğu fotoğraflardan oluşmaktadır. Çalışmalarını https://henriprestesp.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

Film ve dizilerlerdeki atmosfer kullanımı üzerinden örneklere gelecek olursak Netflix’te yayınlanan Katla ve Dark dizilerini atmosfer kullanımında en iyi kadraj veren dizi örnekleri diyebiliriz. ​

Bahar SANER

İletişim: [email protected]

Bahar Saner

2005 yılında başladığım fotoğraf serüvenime aktif olarak 2012 yılından beridir devam etmekteyim. Sakarya Güzel Sanatlar Derneği üyesiyim. Depo Photos’ta freelance foto muhabiriyim. 2003 yılında Uludağ Üniversitesi İktisat bölümünden ve 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Basın-Yayın bölümünden mezun oldum. Fotoğraf eğitimimi Servet Sezgin, Cihat Çavdar, Fatih Gürsel ve Murat Gür hocalarımızdan aldım. Dernek bünyesinde ve çeşitli fotoğraf topluluklarının karma sergilerinde yer aldım. Ulusal fotoğraf yarışmalarında elde ettiğim ödüllerim ve sergilemelerim bulunmaktadır. Çerkeslerin hayatını ve sürgün anmalarını proje olarak çalışmaktayım. 2018 yılında SAGÜSAD’da “ÇERKES SÜRGÜNÜ” konulu fotoğraf sunumumu gerçekleştirdim. Halen bu konuda çalışmalarım devam etmektedir.